Loučení upadá, cestující je dnes osamělý člověk

1. října 2014 v 19:37 |  Články
Loučení upadá, cestující je dnes osamělý člověk


Vypadá to, že se nějak přestáváme umět pěkně loučit. A nemluvím tu o definitivním loučení na pohřbech, o jehož úpadku se v poslední době často mluví. Zajímá nás téma, které není tak strašidelné - loučení před cestou. Bývaly doby, kdy jsme si loučení uměli užít. Zbyly nám po nich širokánské perony na nádražích. Vejde se na ně nejméně dvakrát tolik lidí, než kolik pojme vlak. Pro cestující je tedy jen půlka nástupiště. Ta druhá je pro doprovod, který nikam nejede.

Ve zlaté éře loučení bylo nádraží místem plným emocí. Uslzená děvčata zoufale objímala své chlapce v uniformách vojínů základní služby u rychlíku Košičan. Babičky pusinkovaly svá vnoučata u osobáku do Tábora. Pánové v noblesních baloňácích pomáhali s kufry svým manželkám u lázeňského Excelsioru a měli ve tvářích takový ten láskyplně přísný výraz, říkající "hlavně tam buď hodná". A když se tohle všechno odehrálo a vlak se dal do pohybu, začalo se mávat. V případě slečen vojáků i cupitat za odjíždějícím vlakem. Vlastně za každým vlakem kromě časně ranních "šichťáků" a pozdně večerních "flamendráků" někdo mával.

Dráhy na loučení dokonce i vydělávaly. Vzpomínáte na peronky? Když jste chtěli na nástupiště a nikam jste nejeli, museli jste si koupit vstupenku. Jenže jak se chodilo loučit méně a méně lidí, pronky odumíraly a odumíraly. A odumřely, aniž by si toho kdokoli všiml. Oficiálně sice existovaly ještě předloni, jenže to už nikdo nevěděl. Ani sami železničáři.

Dnešní cestující je osamělý, zádumčivý člověk. Dokonce i na letiště jezdívají lidé sami, a když už je tam někdo doprovodí, odehrává se loučení velmi letmo. Je potřeba se vejít do čtvrthodiny parkování zdarma.

Čím to je? Nejspíš tím, že stejně jako se zmenšil svět, zmenšilo se i Česko. Babička v Táboře už není tak vzdálená, jako bývala kdysi. Navíc je zpravidla s vnoučaty ve spojení před nástupem do vlaku, za jízdy i po ní. Kdyby měla kapsář jako babička Boženy Němcové, měla by v něm telefon.

mf dnes 27-8.9.2014
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.