Těžce nemocný vyšíval obrazy

1. srpna 2014 v 10:17 |  Články
Byl těžce nemocný, 10 000 hodin vyšíval Poslední večeři Páně

Vyšívané obrazy


Pelhřimov - Ten příběh zní neuvěřitelně. Slovák Peter Volna před časem těžce onemocněl a byl nehybný. Mohl jenom ležet a přemýšlel, čím by si ukrátil nekonečný čas.

V těchto těžkých chvílích mu rodina donesla do nemocnice knihu. Její titul si už dnes nepamatuje, zato pohlednici, kterou v knížce z knihovny někdo zapomněl, ano.

Na obyčejné a trochu pomuchlaném pohledu bylo vyobrazení Poslední večeře Páně. Náhodný objev považoval za znamení. Napadlo ho, že jednou z mála činností, kterou by dokázal provozovat, je vyšívání. Rozhodl se tedy podle předlohy Poslední večeři Páně vytvořit vyšívaný obraz.

Práce na obraze trvala 10 tisíc hodin, během kterých se Peter Volna zotavil a rovněž se i zapsal mezi rekordmany. Jeho dílo se stalo oficiálně uznaným světovým rekordem - jako největší obraz vyšívaný podle pohlednice.

Obraz má úctyhodné rozměry 194 x 134 cm a je vyšit 1 111 111 křížkovými stehy (871 sloupců x 1276 řad). Na výrobu obrazu spotřeboval rekordman dva tisíce balení osmimetrových bavlnek, které si vždy rozpletl na dva prameny, použil tedy 48 kilometrů bavlnek.

Vyšívání zůstalo jeho zálibou, nakonec vytvořil celkem 45 obrazů hradů, zámků a dominant měst České republiky a Slovenska - od Pražského až po Bratislavský hrad.

Obrazy různých velikostí jsou vyšity 610 791 křížkovými stehy a jejich autor nad nimi strávil 4077 hodin čistého času práce. Kolekce vznikala v letech 1996-1998 a 2010-2013.

Počin Petera Volna zaregistrovalo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit do své databanky českých a světových nej jako nejrozsáhlejší soubor vyšívaných obrazů zachycujících významné historické stavby.

zdroj: http://magazin.aktualne.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.