Lidé si stále myslí, že psychiatrům stačí papír a tužka

17. srpna 2014 v 20:24 |  Články
Lidé si stále myslí, že psychiatrům stačí papír a tužka
Rozhovor s psychiatrem Cyrilem Hoschlem

Politici hrozí, že na provoz ústavu duševního zdraví v Klecanech nebudou peníze. Přitom mezi 10 nemocemi, které tvoří ve vyspělých zemích největší břemeno, je hned 5 psychiatrických diagnóz.

Je dnes těžší zůstat duševně zdravý než dejme tomu, v 19. století?
To bych neřekl. Žije se nám objektivně nejlíp, ale lidé jsou rozmazlenější. Změnila se měřítka, jimiž poměřujeme kvalitu života. V 19. století umíral a polovina dětí dřív, než se dožila školního věku, a tyhle rány osudu brali rodiče s pokorou. Dnes si už něco podobného neumíme představit. Nechceme umírat na běžné infekce, nesnášíme bolest...

A snáze padáme do deprese?
Vypadá to tak, ale nárůst deprese je zřejmě způsoben kombinací více příčin. Když žena na vsi sedí, smutně hledí a má zaplevelenou zahrádku, okolí ji už nepovažuje za línou a manžel ji třeba vezme k doktorovi. Máme lepší osvětu, také diagnostiku, navíc se prodlužuje věk, takže se lidí deprese častěji dožijí. A pak je tu ještě dostupnost péče. V Mosambiku ještě před pár lety neměli jediného psychiatra, a tím pádem ani žádnou depresi, protože nebyl, kdo by to zjistil.

Proč se bez ústavu specializovaného na nemoci mozku neobejdeme?
Každá průměrně vyspělá země takovou instituci má. Je sice pěkné sledovat, která supernova zasvítila na obloze, ale nás by mělo spíš zajímat, jak dlouho bude žít bez pomoci někdo s Alzheimerem či jak zredukovat expanzi deprese, kterou dnes trpí v Česku skoro 700 000 tisíc lidí. Člověk přece musí ve výzkumu dostat přednost.

Ale člověk kdysi přežil i bez antidepresiv...
Taky bez mobilu a počítače. Mimochodem, právě se začíná řešit problém obrovského nárůstu spotřeby antidepresiv. Někdo nad tím lomí rukama, ale ukazuje se, že je to také vhodný pomocník proti úzkosti a nespavosti. Spánek je po nich fyziologičtější než při užívání hypnotik.

Takže dobrá zpráva pro pacienty, kterým tyto pilulky odpůrci chemie rozmlouvají?
Ano. Navíc se ukázalo, že nárůst spotřeby antidepresiv koreluje s poklesem sebevražednosti. Když vědci v Maďarsku zpracovávali rizikové faktory, proč si lidé berou život, jako jsou rozvodovost, nezaměstnanost, alkoholismus, tak všechny v posledních letech stouply. Přitom sebevražednost klesla ruku v ruce s nárůstem spotřeby antidepresiv. To prokázaly studie ze Skandinávie, Anglie i Maďarska.

Jak si vysvětlujete, že u sebevražd připadá na jednu ženu téměř šest mužů?
Na to odpovídá mimo jiné známá Gotlandská studie. Kolega Wolfgang Rutz zkoumal možnost ovlivnit prevencí výskyt deprese na poměrně uzavřené populaci ostrova Gotlandu. Proškolil tam obvodní doktory, jak rozpoznat u pacientů riziko. Výskyt deprese poklesl, ale víceméně jen u žen.

Čím to?
Ženy své potíže mnohem více komunikují, a spíš se tak dostanou do záchranné sítě. Zatímco chlap to častěji řeší alkoholem. Místo antidepresiva si dá panáka a jde se oběsit. Také se to vysvětluje rozdílnou hormonální výbavou, jelikož testosteron je spíš hormonem agrese, v tomto případě obrácené proti sobě.

Proč psychiatrie neustále bojuje s nedoceněním?
Stigma duševní nemoci přetrvává všude na světě, psychiatrii ostrakizuje skoro každý.

Jak o důležitosti přesvědčit veřejnost, kterou ještě pořád víc straší rakovina?
Na psychiatrické a mnohé neurologické nemoci nahlížíme jako na poruchy mozku. Když budu chtít argumentovat ekonomicky, tak poruchy mozku jsou extrémně drahé. Každý obyvatel Česka na ně vynakládá víc než 17 tisíc ročně a se stárnutím populace to ještě poroste. Nejdražší (výskyt násobený náklady) jsou cévní mozkové příhody, afektivní poruchy, psychózy, demence, úzkostné poruchy... Jenom deprese - když do toho zahrneme léky, pracovní neschopnost, invalidní důchody a hospitalizace, přijdou u nás ročně na 37 miliard korun!

Ještě se psychiatři dělí na práškaře a duchaře, kteří upřednostňují psychoterapii?
Dnes už se obory a přístupy v neuropsychiatrii začínají opět sbližovat, protože jedno bez druhého není možné. Problém však spočívá v objednávce. Tu určují pojišťovny. Když budou hradit psychoterapii víc než léky, bude víc psychoterapie.

Pokud vám Klecany budou otevřeny, co zajímavého tam budete zkoumat?
Otvírá se nám tam šance soustředit naši výzkumnou elitu v oboru na jedno místo. Kdyby nedej bůh ta možnost padla, odejdou ti nejlepší lidé do ciziny - pokolikáté už? - což ostatně již začíná, k obrovské škodě pro Česko. Síla těch mladých je například v tom, jak dovedou propojit psychiatrii s informačními technologiemi, tam se otevírají nové obzory.

úryvky, zdroj MF DNES 08-2014
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.