Hraju na počítači, nejsem divný

20. srpna 2014 v 9:11 |  Články
Hraju na počítači, nejsem divný

http://valarguild.org/eonwe/Pictures/WoW/Anniv16/WoWScrnShot_100213_233046CourtyardGroup.jpg

Pohled na aktivní hráče PC her se mění. I díky osvětě už to ve velké většině nejsou podivíni uvěznění ve virtuální realitě. Průzkum ukázal, že jsou převážně společenští, sportují a často se chodí bavit.

Vyhublý, brýlatý, zakřiknutý kluk ve vytahaném tričku s potiskem komiksové postavčky. Samotář ponořený do vlastního světa. Tak si stále ještě hodně lidí představí typického hráče PC her. Jenže ono to tak vůbec není. Průzkum společnosti Intel ukazuje, že to je spíš zažitý předsudek než skutečnost.

81% hráčů chodí za zábavou minimálně 1x týdně
z toho 37% dokonce minimálně 3x týdně
55% začalo hrát před 8 rokem věku.
72% chce jít k volbám
36% má přítele/přítelkyni
85% alespoň rekreačně sportují

Veřejnost často hráče vnímá jako lidi, co se nehnou od PC. Průzkum ukázal, že hraní her je běžný koníček současné mladé generace. Společnost tomu začíná rozumět, hraní her se stává součástí běžné kultury. Samozřejmě se vždycky najdou lidé, kteří považují hraní her jenom za ztrátu času. Tyhle konzervativní názory budou čím dál méně časté.

Jednou z velmi oblíbených her je World of Warcraft. V ní si vytvoříte svou postavu a hrajete s ostatními proti sobě nebo v týmech. Vznikají tak i přátelství. "Máme svůj cech (guildu), v něm se bavíme o všem. Třeba o škole. Většina mých spoluhráčů je z ČVUT, já se tam po střední škole také chystám, tak se ptám, jak to tam chodí," uvádí 19tiletý hráč, který si říká Draxius. S kamarády se poprvé o víkendu i setkal. Jeden člen týmu , který už má ženu a dítě, je pozval k sobě na vesnici. "Seznámí se při hře, pak se scházejí osobně a leckdy se potom i vezmou, takových párů bude určitě hodně i v Česku," potvrzuje sociolog z Karlovy univerzity Jaroslav Švelch.

Za pozornost také stojí fakt, že hodně závislých hráčů je v rodinách, kde se dětem nevěnují. Pokud mají děti dobré zázemí a i jiné aktivity, mohou být hry prospěšné.

zdroj: MF DNES 08 1014
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.