Rudolf Krautschneider - námořník, dobrodruh

17. července 2014 v 16:30 |  Články
O plavbách po moři, životě a snech
(O člověku, co chce na voru přeplout Atlantik)


...jako dítě na svém kameni uprostřed řeky jsem si třeba představoval, že jednou dopluju do Grónska, kde se skamarádím s Eskymáky. To nejdřív čtete eskymácké pohádky, později se naučíte pár zásadních slov, nakonec si ve stodole postavíte loď, sednete na ni, doplujete do Grónska - a skamarádíte se s Eskymáky. Uskutečníte desítky let starý sen, a to vás naplní euforií.

... Dědeček mi předal klíč na život: Pracuj a nežebrej. A to je v dnešní době průšvih, protože nežebrej znamená taky nelez nikomu do zadku, což se moc nehodí.

Velké smutky jste nikdy nemíval?
Na to jsem příliš pracovitý. Když mi loni udeřila sedmdesátka, tak jsem si vydal rozkaz, že už nebudu pracovat víc než 16 hodin denně, a stejně nemám na blbosti čaj a žiju v jakési afonii radosti. Pokud jsem někdy naštvanej, tak jenom proto, že zakopnu. Tehdy si zakleju.

A nikdy vás netrápilo, že nejste bohatý?
Naopak. Odjakživa tvrdím, že bychom všichni měli žít v mírné nouzi.

Přesto vidím, že jste pro rodinu vybudoval veliké a pěkné stavení.
Stalo se mi, že jsme šli po schodech, kamarád najednou divně škytl, spadl a bylo po něm. Mrtvice. Mně se to může stát zítra, a proto se snažím. Před 2 lety jsem koupil zbořeniště, celé ho pro rodinu opravil, dnes tu žije i pár kamarádů s dětmi, a když někdo nemá kde bydlet, tak mi zavolají z charity a já si pro něj zajedu. Vezmu ho z pod mostu a přivezu k nám. Předminulý týden jsem takhle například přivezl a ubytoval bezdomovce - začal jsem s ním objíždět podniky v okolí a dneska už dělá hlídače. Má to i s bydlením, navíc mu dají 7 tisíc, tak je spokojený.

Kolik neznámých lidí vás zklamalo?
Promile procenta.

Neopíjeli se, nedělali nepořádek?
To bych je vyhodil. Já každému podám ruku a trošku mu pomůžu, ale musí jít vedle mě. Kdybych ho měl nést na zádech, okamžitě ho setřesu. Lidi nosí na zádech stát, ten například platí podvodníkům velké peníze za jejich bydlení. To bych neudělal.

Jste český vlastenec?
Ale ano, nechtěl bych žít jinde. Jak si teď dělám vor, potřeboval jsem postavit stěžeň, tak jsem se zmínil sousedovi - hned přišlo stavět půl vesnice a ještě z toho měli radost. Česko považuju za jednu z nejúžasnějších zemí na světě a znám tu fantastické lidi, jenom je musíte najít, o což se snažím.

Jak to děláte?
Jedu třeba ve vlaku, který nabral zpoždění, a 20 lidí tam kvůli tomu hlasitě nadává. Do cíle nakonec dojedeme načas, čehož si všimne jediný člověk: No to je paráda, řekne, mašinfíra to dohonil. Ostatní nic, ignorují to. Jdu za tím mužem: Můžu vás pozvat na oběd? Vy jedinej jste si všiml, že někdo jiný umí něco udělat dobře. Při obědě se ukáže, že je to výborný houslař. Dalších 20 cestujících se mohlo seznámit s houslařem, ale neseznámili se, smůla. Pro mě byl důležitý, protože se jediný projevil pozitivně, a tohle je klíč ke všemu.

Z čeho žijete?
Jsem dřevorubec, mám svoji firmu. Pořád jsem v lese a tahle primitivní práce dává člověku převahu - nikde se nemusí klanět.

Nebýváte už vyčerpanější?
Dřív jsem mohl pracovat několik dní bez přestávky, to už dnes nedovedu, ale za ta desetiletí si najdete fígle a neuděláte už v lese jediný krok zbytečně.

Ani plavby po moři vás neunavují?
To vůbec. Mám kamarády, kterým táhne na 90 a pořád plují, klidně sami. Loni v létě se vrátil z plavby kolem světa můj kamarád, kterému je 74.

Vy na tom svém velevoru poplujete sám?
Zatím to tak vypadá. A budu se těšit z toho, že k tomu nepotřebuji skoro žádnou techniku - že si vystačím se starými mapami a sextantem.

Co to je?
Sextant? To je přístroj, který vymyslel Newton a díky kterému dokážete vypočítat svoji polohu. Takhle jsem plul většinu života, ale v nových časech mají všichni počítač a na monitoru tečku. Tomu bych se rád vyhnul, protože sextant není o nic horší přístroj. Jenom je s ním o trošku víc práce a musíte něco vědět o hvězdách.

Že vy si život rád komplikujete?
To není komplikace, ale radost. Navíc jsem si jistý, že cesta dopředu je pro lidstvo cestou zpátky. Doba se zkomercializovala, svět se zmenšil a tomu se nechci přizpůsobovat. Právě proto si stavím pomalý vor, myslím, že je to potřebné. Aby se aspoň někdo nehnal jenom dopředu, nespěchal…

Jak rychle vor popluje?
Průměrně nějakých 5km v hodině, ale když bude bezvětří, můžu i couvat.

Ani tehdy nehrozí nuda?
Ani náhodou. Jednou jsem stál třeba 17 dnů v bezvětří, napsal tam 2 knížky, a když začal foukat vítr, tak jsem ještě půl dne dělal, že to nevidím - protože se i psalo výborně. Navíc jste v tropech, takže věčně oblečený jenom do čepice, občas skočíte do vody, vidíte ryby, ptáky…

Budou vás míjet další a další lodě?
Určitě, spousta.

A potkáváte námořníky z některých zemí raději než z jiné?
Obdivuju Poláky. Polština je nejdůležitějším jazykem na světě, protože angličtinou se domluvíte, ale Angličan vám skoro nikdy nepomůže, zatímco Polák v každém přístavu.

Je naopak národ, se kterým máte špatné zkušenosti?
Není, ale asi proto, že mám své způsoby. Přistanu třeba v Rio de Janeiru, hodím kotvu a všechny z okolí hned pozvu na loď, kde je pohostím - právě pro tento účel vozím kompoty z třešní nebo švestek, které tam nikdo nezná. Po chvíli se omluvím, odejdu a nechám hosty na palubě samotné, to vždycky pomohlo. Navíc moje loď není nikdy snobská ani vyleštěná, spíš takový traktor na moře, a asi proto se mi v chudších zemích nic nestalo. Nikdy jsem se necítil ohrožený.

Čeho se na voru budete bát?
Ničeho. K americkým břehům dopluju nejsnadnější cestou, v pasátech, kde si stačí sednout do necek, dva měsíce hrát karty a bez námahy jste v cíli. Chápu, že není úplně běžné, aby si český důchodce postavil vor ze smrků a přeplul Atlantik, ale podle mě je to výlet pro starce a děti. Mně asi nejde o cestu tam, ale o návrat zpátky, a Ameriky na Azory. Ta bude těžká, na netradičním plavidle ji zatím nikdo nezvládl. A já o tom sním desítky let, rozhodně se o to aspoň pokusím. Zbytek bude na Neptunovi.

zdroj: MF Dnes 22.5.2014

=======================

Rudolf Krautschneider (* 1943 Vídeň) je český publicista, vydavatel a ilustrátor, námořník a dobrodruh (postavil několik lodí, plavil se po všech mořích, mj. na plachetnici obeplul Antarktidu). Napsal zhruba desítku knih (některé byly přeloženy do polštiny, němčiny a angličtiny) a natočil několik dokumentárních filmů.

Jeho stránka:
http://www.moreplavecruda.cz/uvodni-stranka
 


Komentáře

1 SergiooK SergiooK | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:55 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 ZdenekZ ZdenekZ | E-mail | 17. ledna 2017 v 20:05 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na wasakone.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.