Nuceně nasazení, nová fakta

17. července 2014 v 15:11 |  Články
Nuceně nasazení, nová fakta


zdroj: MF DNES červenec 2014

Kolik lidí pracovalo za 2. sv války v Německu a Němci obsazených zemích jako nuceně nasazení?

a) 300 tisíc
b) 1 milion
c) 20 milionů

A kolik bylo mezi nimi Čechů?

a) 30-40 tisíc
b) 100-200 tisíc
c) 400-600 tisíc

Správné odpovědi jsou obě "c" Že to jsou strašná čísla? Gunter Saathof, pořadatel výstavy na toto téma k tomu říká: V Německu nebyla firma, průmyslní, zemědělec, církevní instituce či státní úřad, který by neměl jednoho, dva, stovky či desetitisíce nuceně nasazených. Nuceně nasazení pracovali i v domácnostech, některé ženy dokonce v nevěstinsích. Skutečnost podtrhuje to, že se 2,7 milionu lidí nikdy nevrátilo. Víte kdy byla zveřejněna informace, že kvůli předchůdci automobilky Audi muselo být rozšířeno 7 koncentračních táborů, přičemž ty nejhorší podmínky pro vězně panovaly v LItoměřicích, které byly pobočkou tábora Flosenburg?

a) v květnu 1953
b) v květnu 1954
c) v květnu 2014

Ano, opět je správná poslední možnost. Proč tak pozdě? Německo po roce 1945 nemělo sílu se kompletně vyrovnat s minulostí. Začala fáze popírání typu: My jsme to nebyli, nebo: ti druzí se také provinili, nebo: byli jsme donuceni, vůdc nás donutil to udělat. Až skončila tato fáze, začaly se v 90. letech objevovat občanské iniciativy, které toto téma přinášely na veřejnost. A tak roku 2000 vznikla i nadace Guntera Saathofa, do které vložil stát polovinu prostředků a druhá polovina 2,5 miliardy eur pochází od 6600 firem. Některé z nich chtěly zůstat v anonymitě, další nechtějí sdělit výši příspěvku, jiné to naopak řekly veřejně. Jde o firmy, které tehdy extovaly a tak se cítí zatíženy minulostí a další jsou však mladé, z 80. a 90. let. Pro ně tato nadace nepředstavuje jen vyrovnání se s minulostí, ale také příslib, že se v budoucnosti nic takového nestane.

Na Pražském hradě začala 2.7 výstava s názvem Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka. Jde o nejucelenější výstavu na toto téma a zahrnuje i mnoho nových informací. Gunter Saathof, zakladatel výstavy k tomu dodává: V minulosti byla výstava umístěna v Moskvě, Německu a ve Varšavě. Zajímá nás reflexe států, kde vystavujeme. Například sovětský pohled na téma je poznamenán tím, že kdo byl doportován na nucené práce do Německa, byl často označován jako zrádce vlasti a kolaborant. Proto jsme zvědavi, jak tato výstava bude přijata i Česku
=====================================

Jaký je váš názor? Půjdete na tuto výstavu a proč?
více o výstavě:
https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad/kalendar-akci-na-prazskem-hrade/392.shtml
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.