Jeden den v životě pilota dronu

17. července 2014 v 15:24 |  Články
Jeden den v životě pilota dronuzdroj: 4. července 2014 MF DNES

Ráno doma pohladí manželku, odveze děti do školy a pak s joystikem v ruce válčí na bojišti vzdáleném tisíce kilometrů.

Zatímco jiní vojáci opravdu nastavují krk v cizině, potí se neprůstřelných vestách a s dětmi se rok vídávají jen přes skype, on po směně strávené v koženém křesle, a klimatizované místnosti nasedne do auta, zastaví se v kavárně a večer si lehne do vlastní postele.

Den v životě pilota dronu vypadá jako nejlepší vojna pod sluncem. Je tady ale těžký problém.

Proč operátory dronů drtí stres z bojové akce úplně stejně jako pěšáky v Afghanistánu nebo Iráku? Čísla jsou neúprosná: podle nedávno zveřejněných výzkumů trpí 25 procent pilotů bezpilotních letounů psychickými poruchami jako jsou závažné deprese a úzkostné stavy či posttraumatický stres. U vojáků vracejících se z Iráku mělo stejné potíže 28 procent.

Pentagon už dokonce na základny, odkud se bezpilotní letouny řídí, navelel armádní kaplany, psychology a psychiatry.

A to přesto, že pilot dronu je v bezpečí doma v Americe, nikdo po něm nestřílí a po práci si může zajet třeba na zmrzlinu.

Jenže při téhle aseptické televálce je na tom často hůř, než kdyby létal se skutečným letadlem. Vidí totiž horší věci.

Někdy skutečným pilotům může dokonce závidět. Ti se přiřítí na cíl, jimiž jsou jen souřadnice, na dálku zmáčknou spoušť, a když zasáhnou, letadlo je dávno pryč. Ale pilot dronu svou oběť zná. Protože ji sleduje celé dny, vytváří se skoro intimní jednostranný vztah. "Viděls jsem cíl, jak si hraje s dětmi, jak popíjí se sousedy čaj," řekl jeden pilot magazínu The Wire. Jiný popisoval, jak se jeho cíl miluje s manželkou na ploché střeše, až se pohybovala deka. "Náhle vidíte, že je to také člověk."

Tahle blízkost má potom pokračování i ve chvíli, kdy pilot odpálí raketu. Aby měli všichni jistotu, sleduje třeba celé hodiny "pooperační aktivitu". A tak vidí napříkad ženu a děti, jak se vrhají na mrtvé tělo. Nebo ještě horší věci: "Když se kouř rozptýlil, můj cíl neměl pravou nohu," popsal pro New York Times operátor Brandon Bryant, co viděl na monitoru díky termovizi. "Ten muž si ji držel, kutálel se pryč a krev z něj vytékala. Byla horká, ale jak se dotkla země, rychle chladla. Trvalo mu dlouho, než zemřel. A já jsem pak sledoval, jak tělo postupně získávalo barvu chladné země, na níž ležel."

Když tohle zažijete, musíte si o tom s někým pohovořit. Jenže nemůžete. Když je voják, nebo pilot na bojišti, hovoří o svém zážitku s ostatními a vyplaví stres řečmi či pivem. Ale když jste doma, musíte si s dětmi házet míčem, usmívat se a žertovat se sousedem. Držíte to v sobě. Až to nemůžete unést.

Někdy jsou napětí a odpovědnost zničující. Jeden izraelský pilot popisoval, jak z dronu sledoval muže natahujícího drát přes ulici v pásmu Gazy. Byl si jistý: je to výbušná nálož. Vydal své "dvojce" povel: "Pal!" Pak si uvědomil, že něco nehraje. Muž natahoval drát příliš vysoko. V té výšce by o něj nohou zavadil jedině obr. Co to je? "Probůh! Vždyť on natahuje jen šňůru na prádlo! Zruš střelu!"

Podobných případů, například když k cíli na poslední chvíli někdo přistoupí, není málo. A někdy už je pozdě něco udělat. Každý pilot si to nosí v sobě. Jenže přijede domů a žena po něm chce, aby posekal trávník. Měl by se přepnout, ale ono to nejde. Rodiny se rozpadají, piloti dronů jsou brzy vyhořelí.

Poslední armádní průzkum ukázal, že by mnozí raději létali rok přímo někde v Afghanistánu, něž aby seděli tři roky v bezpečí na základně a pilotovali drony.

Televálka bolí také.
 


Komentáře

1 Nikol Nikol | 23. listopadu 2015 v 10:12 | Reagovat

Tak to je mazec..jinak mrkněte na drony, které se dají využít i ve stavebnictví

http://geoobchod.cz/drony-FC-C-300349.html

2 Raki Raki | 8. února 2016 v 11:00 | Reagovat

Minikoptéry jsou drony pro začátečníky?

http://obchodsdrony.cz/minikoptery

3 Radek Radek | 29. října 2016 v 16:13 | Reagovat

Konečně jsem to sehnal, na http://rckane.cz jsem našel kvalitního drona za super cenu, ale mají tam i spousta jiných rc modelů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.